Deniz ve ormanlarla çevreli muhteşem doğasıyla Marmara bölgesinin saklı cenneti olan Yalova ilinin bilime açılan kapısı olan Yalova Üniversitesi 2008 yılında kurulmuştur. Devlet üniversitesi ayrıcalığında, çağdaş ve donanımlı bireyler yetiştirmek ve yarınlarımızı yetişmiş insan gücüne emanet edebilmek amacıyla kurulan Yalova Üniversitesi, bir yandan 2 Enstitü, 8 Fakülte, 1 Yüksekokul ve 5 Meslek Yüksekokulu ile ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürürken diğer yandan da 15 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile bilim dünyasına katkı sağlayacak önemli çalışmalara imza atmaktadır. Öncelikli olarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda yenilikçi bölümleri hayata geçiren Yalova Üniversitesi, alanlarında uzman akademik kadrosu ile de göz doldurmaya devam etmektedir. 

 

Önce bölgesine ve ülkesine, sonra ise tüm dünyaya katma değer sağlamak amacı ile güçlü iş birliklerine imza atan Yalova Üniversitesi, çeşitli alanlarda hayata geçirdiği protokoller ile teorik eğitimini, üretim faaliyetleri ile zenginleştirmektedir. Oldukça genç bir kurum olmasına rağmen hem yöresel hem de coğrafi anlamda büyük bir potansiyele sahip olan Üniversitemizin cazibesini arttırmak için başlatılan çalışmalar sonucunda kısa sürede büyük ilerlemeler meydana gelmiştir. Kamu kuruluşlarından iş dünyasının önemli temsilcilerine kadar geniş perspektifteki kurumlar ile protokoller imzalanarak iş ve güç birlikleri oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra Ülkemizin en önemli proje destekleyici kurumlarından alınan hibeler ile eğitim ve araştırma faaliyetleri de her geçen gün zenginleştirilmektedir. Yalova Üniversitesi’nin stratejik öncelikleri olarak belirlenen hedeflerinin yanında; üniversitenin kurumsal kimliğinin sürekli güçlendirilmesi, personelin ‘yaşam boyu öğrenme’ bakış açısı ile her konuda desteklenmesi, öğrencilere sunulan sosyal, sportif ve teknolojik imkânların arttırılması, üniversite ile iş dünyası ilişkilerinin güçlendirilmesi gibi alanlarda çeşitli projeler uygulanmaktadır.

 

Öğrenci Yaşam Merkezi 

 

Öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarını yerleşke içerisinde konforlu bir şekilde karşılamalarını sağlayacak Öğrenci Yaşam Merkezi içerisinde; merkez kantin, öğrenci kulüpleri büroları, posta merkezi, banka şubesi, kuaför, market, kırtasiye gibi ihtiyaç karşılamaya yönelik hizmetler ve kafe gibi sosyal alanlar bulunmaktadır.

 

Kütüphane

 

Yalova Üniversitesi Kütüphanesi, eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin verimli şekilde gerçekleşmesi için, bilgi kaynaklarının araştırmacılar tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. 226 oturma kapasitesi bulunan kütüphanemizde, bir bilgisayar odası ve üç gurup çalışma odası bulunmaktadır. Kütüphane binamız iki katlı olup 1654,70 m2 büyüklüğündedir ve içerisinde kaliteli ve hızlı hizmet sunmamızı sağlayan katalog tarama bilgisayarları ve otomatik kitap ödünç alma ve iade istasyonları bulunmaktadır. 

 

Yalova Üniversitesi öğrencilerine, akademik ve idari personeline ve dış kullanıcılara 7/24 hizmet veren kütüphanemizde, LC (Library of Congress) sınıflandırma sistemi kullanılmaktadır. Kitap koleksiyonumuz yaklaşık 85.869 adet basılı ve 470.322 adet elektronik kitaptan oluşmaktadır. Süreli yayın koleksiyonunda ise elektronik ve basılı olarak yaklaşık 322.726 adet kaynak bulunmaktadır. Kütüphanemiz bunlar dışında, 638 adet tez, 445 adet DVD ve 25 adet veri tabanına sahiptir. Ayrıca kullanıcılarımıza, araştırma ve eğitim çalışmaları için gerekli olan, ancak kütüphanemizde bulunmayan bilgi kaynağı, diğer üniversite kütüphanelerinden sağlanabilmektedir.

 

Sağlık Hizmetleri 

 

Yalova Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezi’nde, iki uzman aile hekimi, bir hemşire, bir psikolog ve bir laboratuvar teknisyeni hizmet vermektedir. Merkezimizde ayakta hasta muayenesi, enjeksiyon, pansuman, test ve tahlil işlemleri yapılabildiği gibi gerekli görülmesi halinde hastaların müşahede altına alınması da mümkündür. Yalova Üniversitesi Mediko-Sosyal Merkezi, ayrıca, psikolojik danışmanlık hizmeti ve sigara bırakma polikliniği hizmeti de sunmaktadır.

 

Beslenme Hizmetleri 

 

Yerleşkelerimizdeki 5 öğrenci yemekhanesinde, üniversitemiz öğrencilerine gıda mühendislerince denetlenen sağlıklı ortamlarda öğle ve akşam yemeği sunulmaktadır. Bunun yanı sıra üniversitemizde öğrencilerimiz ve personelimizin kullanabileceği 5 adet kantin bulunmaktadır. 

 

Üniversitemizde, öğrencilerimizin yaralanabileceği yemek bursu uygulaması yapılmaktadır. Bursa hak kazanan öğrencilerimiz gün içerisinde ilk yemeklerini ücretsiz yerken kartlarını ikinci kez okutmaları halinde 2 TL ücret ödemektedirler. 

 

Öğrenci Kulüpleri 

 

Üniversitemizde 79 kültür, 6 spor kulübü olmak üzere toplamda 85 öğrenci kulübü bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ilgi duydukları alanlardaki kulüplere katılarak her türlü sportif ve  sosyokültürel faaliyetlerde yer alabilmektedirler.

 

Kültürel ve Sportif Alanlar 

 

Yalova Üniversitesi’nde öğrencilere sosyokültürel etkinliklerde hizmet veren 3 adet konferans salonu bulunmaktadır. Bunlar 185 kişilik 15 Temmuz Konferans, 200 kişilik SKS Konferans Salonu ve 130 kişilik Rektörlük Konferans Salonudur. Bunların yanı sıra 4 adet açık ve 2 adet kapalı spor alanı halı saha, futbol, voleybol, tenis sahası ve fitness salonu olarak hizmet vermektedir.

 

Kısmi Zamanlı Çalışma İmkânı 

 

Üniversitemizde eğitim görürken ilgileri ve isteklerine yönelik deneyim kazanmak ve çalışmak isteyen öğrencilerimiz idari ve akademik birimlerde kısmi zamanlı öğrenci olarak görev yapabilmektedir.

 

Etiket: Yerleşke