Yalova'da Yaşam

YALOVA > Yalova'da Yaşam

Yalova 

Yalova, eşsiz güzellikleri ile sakinlerine huzur veren bir şehirdir. Yalova gibi yeşil ve mavinin hakim olduğu, sıcak, güvenli, huzurlu, hayatı kolaylaştıran ve güzel bir şehirde yaşamak isteyenler için şehrin çeşitli bölgelerindeki evler makul fiyatlara sahiptir. Bu nedenle öğrencilerimiz kolaylıkla ev kiralayabilmektedir. Bunun yanısıra ev yaşantısını tercih etmeyen öğrencilerimiz için konaklama hizmeti veren işletmeler ve yurtlar da bulunmaktadır.

Yalova hem yaz hem de kış aylarında aktivitelerle dolu bir şehirdir. Yazın denizin ve doğanın tadını çıkaran Yalova sakinleri, kışın da termal ve doğal kaynak suları ile zaman geçirmektedir.

  

  

  

 

Yaz aylarında deniz ve eğlence merkezlerinin bulunduğu Çınarcık’a şehir merkezinden sürekli ulaşım bulunmaktadır. Alabalık restoranları, doğa yürüyüşleri, at binme aktivitelerinin bulunduğu Kurtköy’deki Yalova Kent Ormanları’na 10 dakikada; Milli Park, Su Düşen Şelalesi ve piknik alanlarını barındıran Teşvikiye Yaylası’na ise 15 dakikada ulaşmanız mümkündür. Ayrıca Yürüyen Köşk, Termal Atatürk Köşkü ve Türkiye’nin ilk özel arboretumu olan Karaca Arboretum’u da Yalova’da bulunmaktadır.

Ülkemizin önemli şehirlerinden Bursa ve Kocaeli’ye kara yoluyla, İstanbul’a ise feribotla 45 dakikalık uzaklıkta olan Yalova’nın şehir içi ulaşımı da oldukça kolay ve zahmetsizdir. Ulaşım kaynaklı gereksiz zaman kaybı olmaksızın, öğrencilere çalışmaları ve sosyal etkinlikleri için bol vakit kalan Yalova’da İstanbul’un Pendik ve Yenikapı ilçelerinde her gün çok sayıda sefer düzenlenmektedir. Yalova sahilinin en önemli noktalarından birinde yer alan Yalova Üniversitesi, yeni öğrencilerini bekliyor.

   

Armutlu 

Marmara’nın en güzel kıyılarından birine sahip olan Yalova, deniz, termal ve doğa turizmini bir araya getirmesi açısından önemli bir liman kentidir. Yalova’nın 6 ilçesinden biri olan ve özellikle son dönemlerde ülkemizin önde gelen sağlık, şifa ve dinlence merkezi haline gelen Armutlu ilçesi, dünyanın çeşitli noktalarından ülkemize gelen turistlerin de ilgisini çekmektedir. Armutlu, Antik çağlardan günümüze kadar gelen doğal güzelliğiyle gezilesi ve görülesi bir yerdir.

Ülkemizin en güzel sahillerinden birine sahip olan Armutlu, doğa harikası ormanları, her bütçeye uygun deniz ürünlerinden oluşan zengin menüleri, uzun yürüyüşlerinize olanak sağlayan parkurları ve barınma imkanlarıyla öğrencilere kucak açmaktadır. Armutlu’nun en güzel yerlerinden birinde konumlanan Armutlu MYO, gerek doğa ile içi içe kampüsü ile gerekse de sosyal imkanlarıyla tam bir öğrenci merkezi olduğunu yıllardır kanıtlamaktadır.

   

İlçedeki ulaşım imkanları son derece gelişmiştir. Öğrencilerimiz, özellikle büyük şehirlerdeki karmaşık öğrencilik hayatının aksine trafiğin olmadığı, sakin ve doğa ile iç içe bir ortamda eğitim imkanına sahip olma ayrıcalığına sahip olmaktadır. Armutlu’dan ülkemizin en önemli ticaret, kültür ve sanat merkezleri olan İstanbul ve Bursa’ya deniz otobüsü ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. Yalova’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Armutlu için il merkezinden sık periyotlarla otobüs seferleri düzenlenmektedir. Mavi ile yeşilin bir araya geldiği ilçe, Armutlu MYO öğrencilerinin en özel yıllarının arkaplanı olarak unutulmaz anlara şahitlik edecek.

 

Çınarcık 

Yalova’nın en büyük ilçesi olan Çınarcık, il merkezine 17 km mesafededir. Sahip olduğu ulu çınarlardan dolayı Çınarcık ismini alan ilçe, Marmara bölgesinin en gözde tatil beldelerinden biridir. Çınarcık, kolay ulaşımı, temiz denizi, orman ve sayfiye alanları ile her dönemde olduğu gibi bugünde çekiciliğini korumaktadır. Ormanlarla kaplı Samanlı Dağlarının kuzey yamacından denize uzanan Çınarcık ilçesi, doğal bitki örtüsü ve dört mevsim turizme açık alanları ile bölgenin en fazla talep gören turizm merkezlerindendir. Çiçek bahçeleri, koyları temiz sahil şeridi ve her yaşa hitap eden eğlence merkezleri ile vazgeçilmez bir yerleşim yeridir. Çınarcık, denizi, güneşi ve hareketli yaz akşamları ile Türkiye’nin en gözde tatil beldesidir. Cıvıl cıvıl kıyı turizminin yanı sıra dağ sporlarına müsait orman alanlarıda olan Çınarcık sakin ve serin mesire yerleri ile tam bir dinlenme yeridir.

  

  

 

Sahil kenarında ufak bir tatil beldesi olan Çınarcık’ta konaklama imkanı çok geniştir. Evler, pansiyonlar, oteller kıyıya paralel olarak sıralanmıştır. Yazları güzel bir turistik merkez olan Çınarcık sürekli hareket halinde olan yapısıyla sakinlerine sıkılmak için zaman bırakmaz.

İstanbul, Kocaeli ve Bursa başta olmak üzere il ve ilçelere aktarmasız ulaşım kolaylıkla sağlanabilmekte ve İstanbul’a deniz yolculuğu yapılabilmektedir. İstanbul ve Çınarcık arası, körfezi dolaştığınızda 160 km’dir. Bursa istikametinden ise ilçeye ulaşmak istenirse Yalova - Çınarcık istikametini takiben 84 km’lik karayoluyla rahatlıkla ilçeye ulaşılabilmektedir.

 

Termal 

Yalova’nın en önemli sağlık turizmi merkezlerinden biri olan ve Yalova’ya 12 km uzaklığı bulunan Termal ilçesi, ismini burada bulunan şifalı kaplıcalardan alır. Termal ilçesi, kaplıcaları ile dünya çapında üne kavuşmuş bir bölgedir. Bu ün sayesinde bölgeye yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turist gelmektedir. Sıcak su ve termal turizmin bölgedeki geçmişi, Bizans ve Roma dönemlerine kadar uzanmaktadır. Bu bakımından bölgenin tarihi değeri de vardır. Termal ilçesinde ayrıca çiçekçilik, sebze üretimleri ve arıcılık da yapılmaktadır. Fakat ilçenin asıl kaynağı, jeotermal tesislerden gelmektedir. Bu gelir dağılımında turizm, ilçe gelirinin yüzde 90’lık kısmını oluşturmaktadır. İlçede bulunan büyük termal otel işletmelerinin haricinde konutların yaklaşık yüzde 80’inde pansiyonculuk faaliyetleri yapılmaktadır.

  

   

 

Günümüz dünyasındaki modern insanının özlem duyduğu muhteşem bir doğa harikası, bulunmaz bir şifa kaynağı olan Termal, yemyeşil ormanları, doğal bitki örtüsü, tarihi değeri, şifalı su kaynakları ile dünyada eşine az rastlanan ender yerlerden biridir. Kaplıcalar, 1. dereceden doğal, arkeolojik ve tarihi sit alanı olarak korunmaktadır. İçinde spor salonu, yürüyüş parkuru banyolar, hamamlar bulunan Yalova Termal Kaplıcaları günümüzde Sağlık Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Termal ilçesi ayrıca Termal Sarma, Termal Tatlısı ve Termal Çorbası gibi lezzetleriyle de öğrencilerin damak tadına hitap etmektedir.

 

Termal ilçesine, çok işlek bir hat olan ve gece gündüz gidiş dönüş olanağı bulunan Yalova-Termal karayolu ve Termal-Çınarcık karayolu ile ulaşım sağlamaktadır.